Szpital Specjalistyczny Wojewódzki w Ciechanowie dołącza do grona placówek oferujących pacjentom chirurgię bariatryczną. W marcu w SSzW wykonano inauguracyjne zabiegi.Dwa pod kierownictwem prof. Krzysztofa Paśnika, pioniera nowoczesnych technik chirurgicznego leczenia otyłości, a trzeci przeprowadził zespół dra n. med. Marka Kwiatkowskiego i doktora Pawła Gajdka. Podczas zabiegu wykorzystano polski stół operacyjny Famed Hyperion, zapewniający udźwig statyczny 500 kg.
Od listopada 2017 roku SSzW w Ciechanowie prowadzi poradnię bariatryczną, w której pomoc chorym zapewniają pracujący w szpitalu m.in. dietetyk, psycholog, rehabilitanci, endokrynolodzy oraz kardiolodzy. Poradnia przygotowuje pacjentów do operacyjnego leczenia otyłości, które również obejmie oferta ciechanowskiej placówki. Dotychczas skorzystało z niej około 30 pacjentów.
– Podchodzimy do problemu kompleksowo, gdyż jedynie holistyczne podejście może przynieść oczekiwane efekty. Konieczne jest budowanie świadomości choroby i prawidłowych metod leczenia, zarówno wśród chirurgów, jak i lekarzy innych specjalności, w tym również lekarzy rodzinnych. Konsekwentnie rozbudowujemy ofertę szpitala. Uruchomiliśmy poradnię bariatryczną, a obecnie po odbyciu operacji pod kierownictwem prof. Paśnika rozpoczynamy samodzielne realizowanie zabiegów chirurgii metabolicznej. Zdecydowaliśmy się na ten krok, gdyż zabiegi te przynoszą pożądany efekt w 80 proc. przypadków, co czyni je znacznie skuteczniejszymi od leczenia zachowawczego – wyjaśnia doktor Paweł Gajdek, Koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej WSS w Ciechanowie.
Operacje bariatryczne będzie prowadził zespół dra n. med. Marka Kwiatkowskiego i Pawła Gajdka. W opinii Pawła Gajdka w Polsce realizowanych jest ok. trzech tysięcy zabiegów bariatrycznych, podczas gdy zapotrzebowanie jest nawet dziesięciokrotnie większe. Wykorzystana w Ciechanowie metoda laparoskopowa jest jedną z najbezpieczniejszych dla pacjenta. Do przeprowadzenia zabiegów wykorzystano stół operacyjny Hyperion, o udźwigu 500kg, dostarczony przez Famed Żywiec.
– Cieszę się, że mieliśmy okazję pomóc lekarzom ciechanowskiego szpitala, dla których kluczowymi walorami Hyperiona były elektryczna regulacja nóg oraz duży Trendelenburg. Zapewnienie sprzętu, który może służyć do leczenia chorych na otyłość to konieczność, której zarządzający placówkami medycznymi są coraz powszechniej świadomi, a Famed potrafi na te potrzeby odpowiedzieć – komentuje Marek Suczyk, wiceprezes zarządu Famedu Żywiec.
Prowadzący pierwsze dwa zabiegi bariatryczne w Ciechanowie prof. Krzysztof Paśnik od dwudziestu pięciu lat zajmuje się chirurgicznym leczeniem otyłości, będąc pionierem w leczeniu choroby z zastosowaniem nowoczesnych technik chirurgicznych. Jest specjalistą m.in. w dziedzinie wykorzystywania małoinwazyjnych technik laparoskopowych w operacjach na przewodzie pokarmowym. Profesor Paśnik na co dzień jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jego obecność w Ciechanowie to efekt zaangażowania firmy Johnson&Johnson. Sprzęt laparoskopowy na potrzeby operacji dostarczył Medtronic.
Wprowadzenie leczenia otyłości do oferty SSzW w Ciechanowie wynika ze wzrastającego zapotrzebowania na podobne usługi, będącego pokłosiem rosnącej skali choroby uważanej za jedną z pandemii XXI wieku. Szacuje się, że problemy ze zbyt dużą masą ciała ma niemal połowa Polaków*, a na otyłość olbrzymią może cierpieć nawet półtora miliona naszych rodaków. Rosnąca skala choroby powoduje konieczność wdrażania rozwiązań pozwalających dostosować placówki służby zdrowia do wymagań w zakresie opieki nad pacjentami. Według danych Rzecznika Praw Pacjenta** w całym kraju dostępnych jest jedynie kilka stołów operacyjnych o nośności przekraczającej trzysta kilogramów. W województwie mazowieckim posiadają go jedynie szpitale w Kozienicach, Warszawie i Siedlcach.
*
„Według Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) z 2014 r., w Polsce osoby z nadwagą i otyłe stanowiły odpowiednio 36,6 proc. i 16,7 proc. populacji osób w wieku 15 lat i więcej, czyli łącznie 53,3 proc. Podobne dane publikuje raport „Bieżące statystyki otyłości i nadwagi w Polsce”. Odsetek osób dotkniętych otyłością stale rośnie - w 1996 r. wynosił 27,7 proc. w 2004 r. wzrósł do poziomu 29,6 proc., aby w połowie bieżącej dekady objąć połowę populacji” Nadwaga i otyłość w Polsce - Biuro Analiz Sejmowych
http://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/E1076D55B37A9603C12580E2002F7655/$file/Infos_227.pdf
„Osoby z nadwagą i otyłością: 49,55%” - dane za drugie półrocze 2015 r. Raport MillwardBrown „Bieżące statystyki otyłości i nadwagi w Polsce” https://potrafiszschudnac.pl/media/PotrafiszSchudnac_Raport.pdf
**
http://www.bpp.gov.pl/gfx/bpp/userfiles/_public/bip/wystapienia_rzecznika/tabela-otyli-2.10.2015.pdf