Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2018-10-22

A A A POLEĆ DRUKUJ

IoT rewolucjonizuje opiekę zdrowotną

 

Internet of Things (IoT) dotarł do szpitali, klinik oraz przychodni. Raport BI Intelligence przewiduje, że do 2020 roku liczba komunikujących się między sobą urządzeń z tego sektora wyniesie 646 mln. Oznacza to, że opieka zdrowotna będzie stanowić 25 proc. rynku IoT, a Schneider Electric ze swoją ofertą innowacyjnych rozwiązań jest motorem napędowym tego zjawiska.

Stetoskop pozwalający na transmisję i nagrywanie szmerów serca lub płuc, inteligentne implanty, opaski mierzące parametry życiowe człowieka czy skomunikowana ze sobą infrastruktura szpitalna, to nie futurystyczne bajki, a przyszłość IoT, a raczej IoHT – Internet of Healthcare Things.

Technologie w służbie zdrowiu

IoT pozwala pacjentom mieć większą kontrolę nad otoczeniem, przykładowo poprzez aplikacje. Według danych Deloitte’a tylko w 2017 r. powstało 78 tys. mobilnych aplikacji zdrowotnych, a w sumie jest ich ponad 325 tys. Ich głównym zadaniem jest zachęcanie właścicieli smartfonów do monitorowania swojego stanu zdrowia i lepszego nim zarządzania. Nawet 57 proc. osób przebadanych przez Deloitte używa elektronicznego urządzenia do śledzenia różnych aspektów swojego zdrowia.[1]

Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane aplikacje mobilne. Przykładowo ta oferowana przez Schneider Electric w ramach rozwiązania EcoStruxure komunikuje się z infrastrukturą szpitalną. Umożliwia to dostosowanie parametrów danego pomieszczenia do osoby, która je użytkuje, czyli chociażby pacjentów, którzy mogą dostosować do swoich potrzeb oświetlenie, temperaturę, rolety okienne czy dostępną rozrywkę. A gdy poczujemy się gorzej, możemy połączyć się z personelem medycznym – komentuje Małgorzata Kasperska, Wiceprezes Działu ITD 

w Schneider Electric. 
 
Skomunikowana infrastruktura szpitalna
 
IoT odgrywa również dużą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa przebywającym w szpitalu osobom. 

– W placówkach opieki zdrowotnej przerwa w dostawie energii elektrycznej może doprowadzić do pogorszenia się zdrowia pacjentów, a nawet do ich śmierci. Dlatego tak istotne są rozwiązania zarządzające zasilaniem bazujące na IoT – dodaje Małgorzata Kasperska.
 
Inteligentne panele czy mierniki mocy połączone z oprogramowaniem do ich monitorowania mogą zidentyfikować potencjalne problemy jeszcze przed ich wystąpieniem, skrócić czas przestoju i automatycznie przetestować  systemy zasilania gwarantowanego. Zapewnią dostęp do niezawodnej energii elektrycznej w krytycznych obszarach. Ponadto, dzięki analizom predykcyjnym można określić, który sprzęt wymaga serwisowania oraz zaplanować jego konserwację, unikając przerwy w zasilaniu. 
 
Jednak szpitale muszą zapewnić bezpieczeństwo nie tylko w wymiarze systemów zasilania, ale także jeśli chodzi o infrastrukturę do przechowywania i zabezpieczania danych. Coraz bardziej restrykcyjne wymagania w tym zakresie powodują, że szpitalom trudno jest zapewnić niezawodne rozwiązania, które jednocześnie będą się mieścić we wciąż zbyt małych budżetach. Przy tym, ilość przetwarzanych danych wciąż rośnie – coraz więcej aplikacji zbiera dane pacjentów i przetwarza je na urządzeniach znajdujących się na brzegu sieci lokalnej w szpitalach. Stwarza to niemałe wyzwanie w zakresie zarządzania takim środowiskiem oraz zapewnienia ochrony danych osobowych.
 
Wbrew powszechnemu wyobrażeniu to nie rdzeń, lecz krawędź sieci jest najważniejsza. Nasila się trend edge computing, który zakłada przeniesienie mocy obliczeniowej właśnie na brzeg sieci. Dzięki temu placówki ochrony zdrowia mogą efektywniej korzystać z danych dostarczanych przez urządzenia medyczne lub Internet Rzeczy – tłumaczy Urszula Fijałkowska, Dyrektor Sprzedaży APC by Schneider Electric.

Mikroinfrastrukutra IT dla opieki zdrowotnej

Wpisując się w trend edge computing, Schneider Electric stworzył rozwiązanie Micro Data Center Xpress, które zapewnia bezawaryjną pracę serwerów, pamięci masowych i urządzeń sieciowych.

Micro Data Center Xpress to rozwiązanie pracujące na krawędzi sieci, co zapewnia szybki transfer informacji. Minimalizuje też ryzyko przerw w transmisji, bowiem do centralnych repozytoriów przesyłane są tylko najważniejsze dane, które już zostały wcześniej przetworzone. Takie środowisko łatwiej stale obserwować i kontrolować zachodzące w nim procesy wyjaśnia Urszula Fijałkowska.

Co istotne, szafy Micro Data Center Xpress mogą być zintegrowane w większy system, np. ze stosowanymi przez dostawcę usług narzędziami do zdalnego monitorowania urządzeń i zarządzania nimi przez chmurę. Jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu przez Schneider Electric EcoStruxure – cyfrowej platformy, która działa na bazie IoT, pozwalając użytkownikom i urządzeniom na łączenie się ze sobą, umożliwiając w ten sposób dwustronną komunikację. Ponadto platforma zbiera dane
i analizuje je. Przedstawione wnioski można wykorzystać np. do optymalnych decyzji biznesowych.

Fundamentem działalności opieki zdrowotnej jest zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa. Rozwiązanie EcoStruxure wychodzi znacznie dalej, umożliwiając szpitalom dostęp do informacji, które są niezbędne w celu usprawnienia procesów biznesowych. Przy tym nie należy zapominać 

o najważniejszej misji, którą wspiera to rozwiązanie: ratowanie życia – mówi Małgorzata Kasperska ze Schneider Electric.


[1] Raport „The impact of digitalization on patient experience”, Deloitte, luty 2018 r.





Słowa kluczowe:Schneider, zdrowie, szpital

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS