Walne w firmach Solorza bez dziennikarzy. „Mogliby zakłócić prawidłowy przebieg”
Na niedawnych posiedzeniach walnych zgromadzeń Cyfrowego Polsatu i ZE PAK, podczas których z rad nadzorczych odwołano m.in. synów Zygmunta Solorza, nie mogli być obecni dziennikarze. Spółki przekonują, że obecność przedstawicieli mediów „mogłaby zakłócić prawidłowy przebieg obrad”.
Walne zgromadzenie akcjonariuszy Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin odbyło się w poniedziałek, a Cyfrowego Polsatu - we wtorek. Oba posiedzenia były transmitowane w serwisach internetowych spółek, natomiast na salę obrad nie zostali wpuszczeni dziennikarze.
CZYTAJ TEŻ: Zygmunt Solorz usuwa synów z kolejnych spółek Cyfrowego Polsatu
Alarmował o tym Grzegorz Suteniec z „Pulsu Biznesu”. Spółka @ZEPAKSA , którą kieruje prawnik i były urzędnik państwowy @Wozny3 (Piotr Woźny - przyp.) nie chce wpuścić dziennikarzy na NWZ choć informowała, że spełnia zasady ładu korporacyjnego @GPW_WSExchange !!!! 19 lat w branży i pierwszy raz coś takiego - relacjonował w poniedziałek na platformie X.
- Cyfrowy Polsat nie przestrzega zasad, które sam, dobrowolnie zgodził się przestrzegać. Ponownie nie wpuścił dziennikarzy na walne. Mecenas z kancelarii RKKW robi za ochroniarza, za nim ochrona spółki - opisywał we wtorek.
ZE PAK i Cyfrowy Polsat o niewpuszczeniu dziennikarzy na walne
Zgodnie z art. 4.4. Dobrych Praktyk 2021 obowiązujących spółki z warszawskiej giełdy „przedstawicielom mediów umożliwia się obecność na walnych zgromadzeniach”. Zarówno ZE PAK, jak i Cyfrowy Polsat zobowiązały się do przestrzegania tych zasad.
Po walnych zgromadzeniach obie spółki wydały krótkie komunikaty dla inwestorów z wyjaśnieniem, dlaczego tym razem dziennikarzy nie wpuszczono na salę obrad. Podkreśliły, że zapewnia transmisję na żywo z posiedzeń walnych oraz ich zarejestrowane nagrania.
- Z uwagi na charakter Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki, zwołanego na dzień 8 października 2024 roku, w ocenie Spółki obecność mediów mogłaby zakłócić prawidłowy przebieg obrad - stwierdził Cyfrowy Polsat. Wyjaśnienie ZE PAK było identyczne.
Obie firmy zaznaczyły, że wskazana zasada z Dobrych Praktyk 2021 została naruszona incydentalnie, a przez ostatnie dwa lata nie doszło do takiej sytuacji.
CZYTAJ TEŻ: Syn Zygmunta Solorza pozostanie szefem Polsatu? Dymisja nie taka prosta
Dziennikarzy nie przekonały te wyjaśnienia. - Cyfrowy Polsat zgodnie z regulaminem GPW musiał się wytłumaczyć ze złamania zasady dobrych praktyk. Przyznam, że nigdy się nie spotkałem, żeby media zakłócały przebieg walnego, a chodzimy zwykle na te trudne - skomentował Grzegorz Suteniec.
- Tłumaczenie miałoby sens, gdyby pod bramą Cyfrowego stały tłumy paparazzi i tabloidowch mediów. Tymczasem od ochroniarza odbiło się ledwie kilku dziennikarzy (Bloomberg, Reuters, Money, B.Insider) którzy uznali, że ich powinnością jest zrozumienie, kto kogo reprezentuje w tym sporze - zauważył Konrad Krasuski z Bloomberga.
Walne zgromadzenia ZE PAK i Cyfrowego Polsatu otworzył Zygmunt Solorz, przewodniczący rad nadzorczych obu spółek, a także ich główny akcjonariusz (poprzez swoje spółki zależne). Solorz łączył się z salą obrad zdalnie, poprzez komunikator internetowy. Prowadził tylko początek posiedzenia, do wyboru Jerzego Modrzejewskiego (to prawnik od dawna współpracujący z miliarderem) na przewodniczącego obrad.
Dołącz do dyskusji: Walne w firmach Solorza bez dziennikarzy. „Mogliby zakłócić prawidłowy przebieg”